Poměrně často, když jsem si pořídil na náročné výlety nebo rybaření oblečení od některé z zavedených outdoorových značek, tak jsem řešil dost nedostatků, které se na výpravách projevily v tu nejnevhodnější chvíli. Buď mi omezily komfort, který jsem za své peníze očekával anebo toho moc nepřežily. A proto jsem se rozhodl najít na současném trhu značku, které bude nabízet něco více.
Chci se v dešti, chladu i při proletu křovím cítit jako ve své druhé kůži a zároveň nebýt na oblečení přehnaně opatrný. Nemožné? Oblečení na rybářské a cestovatelské výpravy musí sloužit svému účelu nejdu do parku, že jo.
Lázně na tělo
Lázeňské město Luhačovice na mě vyvolává vzpomínky na poflakování po kolonádách během studií v nedalekém Zlíně, ale také na Vincentku, tu dokonalou pitelnou mořskou vodu, na kterou nedám dopustit především na podzim a v zimě. Kdo by řekl, že odtud pochází jedny z nejodolnějších outfitů pro pobyt v přírodě, postaveno na unikátní technologii pro výrobu oblečení zaměřeného na vysokohorskou turistiku, horolezectví, bushcraft, polární výpravy, lyžování a další náročné aktivity. Společnost Faramugo sama sebe definuje jako „český horokrejčí“ a staví si před sebe ambice šít co nejkvalitnější oblečení navíc se skvělou variabilitou.
Membránová bunda do nepohody
První po čem jsme v nabídce sáhli je outdoorová bunda s názvem Nanosuuf je vyrobená z materiálu 3L (98 % bavlny, 2 % lycry a aplikovaná nanotechnologie), který dává bundě schopnosti, které jsme si na výpravách důkladně prověřili. U té dnes zůstaneme. Začněme voděodolností, což je dle mého názoru základním stavebním kamenem každé pořádné outdoorové bundy. Nanosuuf má vodní sloupec 23.000 mm, tedy je jasné, že má navrch před jakkoli silným lijákem. Současně je ale také výborně paropropustná (Ret 7 Pa.m2.W-1), takže se v ní nepotíte, ani když ji máte na sobě v letních měsících.

Foto: Míra Fořt
Několikrát jsem v této bundě stavěl v jarním, letním i podzimním dešti bivak, hledal dřevo na oheň, zdolával ryby, stoupal do kopců a ušel desítky kilometrů naráz. A musím říct, že bylo hrozně fajn, že jsem snad poprvé neřešil, že se mi v dešti být venku nechce. Jak bunda Nanosuuf, tak kalhoty Talabo (ke kterým se ještě dostaneme detailněji) nepropustily dovnitř ani kapku vody a současně se mi zevnitř nerosily a nelepily se mi na tělo, jako to umí některé konkurenční „pláštěnky“.
I když jsem měl oblečení na sobě celé hodiny v kuse, cítil jsem se maximálně komfortně a spokojeně. Ano, když jsem v dešti při rybaření nahazoval, nebo pracoval s montážemi tak, že jsem měl ruce směrem vzhůru, dostala se mi voda na kraj rukávů, ale za to nemůže bunda. Pro takové případy by bylo třeba dořešit kompletaci nepromokavého oblečení vhodnými rukavicemi.
Hodně zajímavá vlastnost této bundy je tzv. oleofobita. Bunda jednoduše neváže na svém povrchu nečistoty a mastnoty, což v praxi znamená fakt, že ji nemusíte tak často prát, jak jste třeba zvyklí u jiných bund, které nosíte na své rybářské výpravy. Kdybych vám ukázal bundu právě teď zblízka, ani byste nechtěli věřit, že jsem ji nosil na ryby skoro rok, a přitom nebyla ani jednou praná. Tuhle vlastnost ocení zvláště rybáři, kteří tráví na prašných a bahnitých březích revírů dlouhé hodiny a dny.

Foto: Míra Fořt
Další kvalitou téhle bundy je neuvěřitelná odolnost proti roztržení či jinému mechanickému poškození. Několikrát jsem se v ní prodíral křovím při hledání dřeva na oheň, nebo při zdolávání ryb na malých řekách a bunda všechno přežila bez nejmenší úhony. Ačkoli my jsme při jejím testování nebyli až tak drsní, viděl jsem video, kdy recenzent tuhle bundu záměrně tahá přes ostré trní, dře ji o říční písek a kameny a bunda všechno vydrží.
Bunda je krásně lehká (820 gramů) a sbalitelná do skutečně malého formátu, takže už ji ze své rybářské tašky prakticky nevyndávám. Pouze v momentu, kdy ji chci vysušit po výpravě, kde jsem v ní pobíhal venku v dešti, anebo v momentu, kdy v ní vyrážím na tůry.

Foto: Míra Fořt
Tahle bunda je hlavně funkční, sic to není designovka do města, ve které byste chtěli dělat nepřehlédnutelnou parádu, ale o tomhle to při výletech mimo ruch velkoměsta není. Naopak oceňuji decentní vizualitu, nenápadnost, ale především její úžasné vlastnosti. Chobotnice v logu Faramuga se mi hodně líbí, mimochodem faramugo prý znamená v somálštině právě chobotnice.
Cenovka bundy je 8.730 korun a za tuto cenu rozhodně dostanete téměř dokonalý produkt. Na tuto špičkovou bundu nabízí Faramugo tříletou záruku, a navíc garantuje spolehlivý servis svého oblečení. Velice oceňuji, že se jedná o produkt českého výrobce a nemohu než vám tuto bundu vřele doporučit.
Zapůjčena přímo z webu Faramugo.cz