Džínové čtení

od | 8 července, 2020 | tipy

Víš, že džíny byly vyhlášeny časopisem Time produktem 20. století? Džíny a rokenrol jsou navíc mocnější než Rudá armáda, jak kdysi řekl francouzský filozof Régis Debray. Za exota je pouze ten, kdo žádné v šatníku nemá.

Kde se jeansy vzaly

Do knihkupectví se koncem roku 2019 dostala kniha retrospisovatele Michala Petrova – Jeans Story. Tuhle knížku jsem musel mít, protože na džíny jsem dost ujetý a jeden čas jsem jich počítal na desítky. Vášeň pro ně mi zůstala, ale už si spíše vybírám.

Kniha Jeans Story je příběhem džínů, produktu, který se prosadil i do východního bloku, a to přes odpor tehdejší rudé moci. Začátek nás provede vznikem a růstem popularity denimu od dělníků až po společenskou smetánku. Také nás provází světem reklamy, která byla většinou sexy, trendy a prostě jiná. Džíny byly vlastně vždy pro rebely. Tomu odpovídají osobnosti, které jim propadli a rádi je prezentovali.

Československé denim story

Ale to by nebyl Michal Petrov, aby se nesvezl na „své“ československé retrovlně, a tak si na stránkách můžeme připomenout strastiplnou cestu „levisek“ a „líček“ do ČSSR, první tuzemské džíny a také příběhy, které džíny u nás a v okolních státech psaly. Je fajn si jí minimálně prolistovat, a to nejen zdali patříš mezi denimové šílence.

Máš na sobě džíny, jeansy, rifle nebo texasky?

Žánr:           Literatura naučná, Historie
Vydavatel:  Jota
Vydáno:      2019
Počet stran:  312
ISBN   978-80-7565-547-9

 

Další články v kategorii

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Poměrně často, když jsem si pořídil na náročné výlety nebo rybaření oblečení od některé z zavedených outdoorových značek, tak jsem řešil dost nedostatků, které se  na výpravách projevily v tu nejnevhodnější chvíli. Buď mi omezily komfort, který jsem za své peníze...

Vulgarita jako značka

Vulgarita jako značka

Nosit hrdě na prsou přisprostlé až vulgární výrazy asi nikdy nevyjde z módy. Provokovat bylo vždy součástí módních trendů.  Když jsem na sklonku devadesátek poprvé oblékl tričko s odvážným F@CK, tak jsem si užíval pocit jedinečnosti, provokativnosti, ale i toho, že...