Džínové čtení

od | 8 července, 2020 | tipy

Víš, že džíny byly vyhlášeny časopisem Time produktem 20. století? Džíny a rokenrol jsou navíc mocnější než Rudá armáda, jak kdysi řekl francouzský filozof Régis Debray. Za exota je pouze ten, kdo žádné v šatníku nemá.

Kde se jeansy vzaly

Do knihkupectví se koncem roku 2019 dostala kniha retrospisovatele Michala Petrova – Jeans Story. Tuhle knížku jsem musel mít, protože na džíny jsem dost ujetý a jeden čas jsem jich počítal na desítky. Vášeň pro ně mi zůstala, ale už si spíše vybírám.

Kniha Jeans Story je příběhem džínů, produktu, který se prosadil i do východního bloku, a to přes odpor tehdejší rudé moci. Začátek nás provede vznikem a růstem popularity denimu od dělníků až po společenskou smetánku. Také nás provází světem reklamy, která byla většinou sexy, trendy a prostě jiná. Džíny byly vlastně vždy pro rebely. Tomu odpovídají osobnosti, které jim propadli a rádi je prezentovali.

Československé denim story

Ale to by nebyl Michal Petrov, aby se nesvezl na „své“ československé retrovlně, a tak si na stránkách můžeme připomenout strastiplnou cestu „levisek“ a „líček“ do ČSSR, první tuzemské džíny a také příběhy, které džíny u nás a v okolních státech psaly. Je fajn si jí minimálně prolistovat, a to nejen zdali patříš mezi denimové šílence.

Máš na sobě džíny, jeansy, rifle nebo texasky?

Žánr:           Literatura naučná, Historie
Vydavatel:  Jota
Vydáno:      2019
Počet stran:  312
ISBN   978-80-7565-547-9

 

Další články v kategorii

Fusakle v pantoflích

Fusakle v pantoflích

Tak jsem zase objevil Ameriku. Ponožky v sandálech už nějak zevšedněly, i člověk se zdravým vkusem je s úsměvem přechází. Ale ponožky v pantoflích nebo dokonce flip flopech, to je teda věc. Jako žádná novinka, ale v letošním roce to asi fakt letí. Minimálně se o tom...

Boratky jsou out, léto patří plavkám Rich Mnisi

Boratky jsou out, léto patří plavkám Rich Mnisi

Pokud tě pár let nazpět nadchly extravagantní plavky „boratky“, které představil Sasha Baron Cohen ve své dokumentární komedii Borat, tak tě možná osloví i nová kolekce Adidas ve spolupráci s jihoafrickým návrhářem Rich Mnisi. Misí prý není ale šokovat a bavit, jako...