Džíny se (ne)perou!

od | 16 října, 2021 | blog, tipy

Zase jsem si dnes doma vyslechl od ženy, že se mi po bytě válej našpiněné džíny, které minimálně měsíc nedávala do pračky. Moje odpověď: „No a co, nejsou špinavé,“ ji nijak neuklidnila, ale naštěstí jsem byl rychlejší a před pračkou je i tentokrát zachránil. Protože džíny se perou v sebeobraně.

Ta tam je doba, když naši rodiče nakoupili prkenné džíny v Tuzexu nebo od polských šmelinářů. Ty se musely opakované vyprat a často dostaly i drsnější péči, aby vlákno povolilo a dalo se v tom vůbec chodit.

Výrobci doporučují

Pokud klikáte na těch internetech, tak narazíte na bezpočet článků, jak správně udržovat džíny. Pokud bych měl v nějaký těch bullet pointech zvýraznit top doporučení, tak by to byly tyto…

  • Prát, co nejméně, maximálně tak 1x za měsíc.
  • Prát vždy ve studené vodě a otočené naruby.
  • Sušit na vzduchu a ne za pomocí sušičky.

Co na to džínová ikona

Nejlepším ambasadorem je ten, kdo v džínách žije. Když vyšel pár let nazpět rozhovor s výkonným ředitelem Levi Strauss & Co. s Chipem Berghem, který prohlásil, že své deset let staré džíny nikdy nepral, tak to vyvolalo hooodně diskuzí. Moje žena to „nekousla“ a myslí si o něm své! Navázal tak svůj příspěvek „The Dirty Jeans Manifesto“, který vydal již v roce 2014.

Zatímco téma suistanibility, tedy udržitelnosti, rezonuje společností posledních pár let, Chip byl o krok napřed a k argumentu o snižování užitnosti zboží přidal pádné argumenty, jako jo úspora vody a další ekologické dopady. Na to nemůžeme říci ani popel.

Zdroj: Nudiejeans.com

Co na to vědci

K tématu nezůstali chladní ani vědci, tentokrát z Kanady, kteří formou experimentu dospěli k názoru, že kdo nepere džíny pravidelně nebo vůbec, zase není takový „vágus“, jako by se dalo předpokládat. Argumenty o vlivu na zdraví, usazování bakterií je zmíněno třeba v tomto článku. Zde také proběhla anketa, kde většina čtenářů uvedla, že pere džíny jednou týdně.

Jak to vidím já

V rámci výše uvedené ankety jsem se přiznal, že džíny hodím do pračky až tehdy, když jsou fakt špinavé. Pro lepší pocit čas od času nechám džíny vyvěsit na vzduchu, aby byly „fresh“ a správně denimově navoněné.

Další články v kategorii

Fusakle v pantoflích

Fusakle v pantoflích

Tak jsem zase objevil Ameriku. Ponožky v sandálech už nějak zevšedněly, i člověk se zdravým vkusem je s úsměvem přechází. Ale ponožky v pantoflích nebo dokonce flip flopech, to je teda věc. Jako žádná novinka, ale v letošním roce to asi fakt letí. Minimálně se o tom...

Interview až na kůži

Interview až na kůži

Jedna z výrazných inspirativních českých trendy značek, o které se dá opravu říci „per aspera adastra“ (pzn. od nuly ke hvězdám), je bezesporu Brašnářství Tlustý. Síla je nejen ve výrobcích postavených na kvalitě ruční výroby produktů z té nejkvalitnější kůže, ale...