Fejkové dárky nepotěší

od | 19 listopadu, 2021 | blog, tipy

Ty jo, už jsou tu zase Vánoce a řešíme, co komu dát pod stromek nebo o co si Ježíškovi a protože se nám pod okny dějou stále podivnější věci a jeden neví, kdy a jak bude moc vyběhnout do obchodu něco omrknout, tak vysedáváme u monitorů, prokrastinujeme a obhlížíme co a kde se dá objednat. Nabídka je rok od roku pestřejší, ale také se objevuje čím dál více vykuků, kteří Tě chtějí pořádně olíznout fejkovým zbožím. Bacha na to.

Zdroj: FB Market

Není všechno zlato, co se třpytí

Nemáš rád okřídlené fráze? Já také ne, ale tahle sedí. Ta tam jsou doby, kdy si falešné a padělané značkové výrobky poznal na sto honů nebo si věděl, že v tržnici po plachtou těžko narazíš na své oblíbené značkové sneakersky. Díky dostupným technologiím je čím dál složitější poznat falešné tenisky nebo teplákovky. Tento byznys se přesunul na sítě a především na Facebook Marketplace, kde toho je nepřeberně a evidentně tu filutům kvete pšenka.

Jak nenaletět, než objednáš

Je mi jasné, že ne každý pátrá jako legendární Columbo nebo má přehled o nejnovějších sneakerskách jako Orion. Přesto je poměrně snadné, jak poznáš zaručeně fejkové oblečení nebo tenisky.

Cena – Varování první. Na sítích i bazarech můžeš narazit na zajímavé ceny, na které v oficiálních kamenných i online krámech stěží narazíš. Podezřele nízká cena znamená v tom lepším případě, že jde o boty nebo oblečení nošené, ale to je většinou přiznané. Ve druhém případě jde v drtivé většině o padělky.

Informace o produktu – U fake produktů je minimum informací. Mazaně tam není často uvedená značka, ale maximálně velikosti, které jsou u prodejce v nabídce.

Ptejte se – Pokud Ti to přesto nedá, a tak není nic jednoduššího, než poslat zprávu prodejci a zeptat se. Hele, překvapivě se mi stalo, že mi dokonce prodejce přiznal přeprodej z AliExpress, a že za pravost neručí. To máš jasno hned. Nejčastější je ignorace otázek a pouze reakce na objednávku. Také jsou ale sedmilháři, kteří tvrdí, že jich koupi více třeba ve výprodeji v outletu za hranicemi.

Profil a reference prodejce – Ano, každý si může vykouzlit svůj profil, jak víno. Poprosit o hodnocení od sester a bratrů v oboru, ale stále máš šanci rozeznat. Profil může být i pod hlavičkou jakési firmy. Sleduj komplexní nabídku zboží, diskuze v profilu nebo skupinách na sítích a…teď budu dost na tenké hraně, dávej bacha na místo bydliště, sociální skupinu (třeba co sleduje), národnost i etnický status. Někdo to v krvi má více, někdo méně. Fotografie prodejce také hodně napoví.

Fotografie – Dívej se pozorně na ilustrační fotografie. Často jsou stažené právě z AliExpress nebo Wish. Když už jsou autentické, tak sleduj, zda je vyfoceno i s krabicí/obalem a zdali loga nepůsobí lacině natištěná nebo jich tam není bambilion.

Platba – Platba předem v plné ceně je to nejhorší, co můžeš udělat. Nedovoláš se pak nikde a maximálně sdílíš zoufalé posty s varováním pro ostatní. Což je fajn, ale maximálně si zlepšíš karmu. Když zaplatíš na dobírku, tak minimálně Ti něco dorazí. Ano to nemusí být výhra, můžeš dopadnout jako já před pár lety.

Zdroj: FB Market

Na vlastní kůži

Nejlepší je poučit se z chyb druhých, je to levnější a míň to bolí. Tak házím do placu svou zkušenost. Je to již nějaký pátek, kdy jsem si vyhlédl na Marketplace vysněné bílé airy od Nike. Samozřejmě mě ohromila cena a poměrně slušné hodnocení prodejce. Tak jsem do toho šel a těšil se jak malej kluk na výhodnou koupi, protože osm set korun za boty, které jsou na krámě kolem dvou litrů, to chceš. Prodejce dodržel vše, boty dorazily a pak přišlo velké vystřízlivění. Jako nějakou uniformní krabici neřešíš, pokud nejsi sběratel, ale na první pohled bylo zřejmé, že boty mají do originálu dost daleko. No, nečekej, žen jsem vracel. Vzal jsem si je tenkrát do školy a hrál to na originály. Asi si dokážeš představit, jakou ze mě měli ostatní prču. No nic, na chatě byly dobrý.

Za mě asi jen závěrem, že pokud tohle čteš, tak asi nějaký přehled o značkách máš, a tak jsem Ti možná jen pár věcí připomněl. Pokud po přečtení pošleš dál, zlepší se Ti karma, a to není před Vánoci málo, ne?

 

Další články v kategorii

Fusakle v pantoflích

Fusakle v pantoflích

Tak jsem zase objevil Ameriku. Ponožky v sandálech už nějak zevšedněly, i člověk se zdravým vkusem je s úsměvem přechází. Ale ponožky v pantoflích nebo dokonce flip flopech, to je teda věc. Jako žádná novinka, ale v letošním roce to asi fakt letí. Minimálně se o tom...

Interview až na kůži

Interview až na kůži

Jedna z výrazných inspirativních českých trendy značek, o které se dá opravu říci „per aspera adastra“ (pzn. od nuly ke hvězdám), je bezesporu Brašnářství Tlustý. Síla je nejen ve výrobcích postavených na kvalitě ruční výroby produktů z té nejkvalitnější kůže, ale...