Vzpomínáš na devadesátky, kdy bylo možné i v českých ulicích potkávat týpky s kalhotama na půl žerdi? Hele, ono se to začíná asi vracet. Jako fanoušek gangsta rapu a hiphopu jsem v tom jel také. Ano, prapůvod je ve „Státech“. Význam jsem neřešil, ale možná jsem měl, protože v našich reáliích to je víceméně komické. No, posuď sám.

„No Sagging“ vyhláška v USA /ABC/
Historie povislých kalhot
Zmínil jsem devadesátky minulého století, že? Ale historie je podstatně starší. Historik Luis Alvarez uvádí, že již ve 30. a 40. letech 20. století v USA byly pytlovité obleky i kalhoty výrazem chudoby, protože si lidé chudších vrstev nemohli dovolit padnoucí obleky na míru. Není překvapením, že nejvíce „zasaženou“ komunitou byla latino a černošské komunity. Stačí se podívat na nějaký film zachycující toto období, kde je zřejmé, že si tento trend vzaly především umělci za své.
Devadesátky na půl žerdi
Když se vrátíme k devadesátkám, tak symbolika kalhot do půli zadnice může být více. A všechno dávají smysl, tak si to přeber. Společným znakem je původ v černošské komunitě.

…dokonce jako téma kampaně! (Robert Mecea/AP)
Věznice dbá na bezpečnost
Stejně jako v tuzemsku, tak ani v USA nemohou věznit nosit do kalhot opasek. Jde o preventivní opatření proti sebevraždám oběšením nebo vraždám ostatních spoluvězňů. Pokud tak odsouzený nastoupil do věznice, vyfasoval erární kalhoty v několika kusech, které střídal. Ne všem odsouzeným vězeňská strava ne úplně sedne, takže není divu, že nějaké to kilo ztratí a tím i pár centimetrů v pase. Absence pásku nebo kšandu má pak za příčinu povislé kalhoty.
Symbol dostupnosti
Ve věznici ještě zůstaneme. Tenhle význam si asi již slyšel, je toho plný internet. Popuštěné kalhoty u vězňů značí/ly sexuální přístupnost. Dokonce se dle pozice – propadnutí kalhot dá poznat, jak moc přístupný je.
Do ulic amerických měst a posléze do komunity gangstamanů se tato „móda“ dostala právě od propuštěných vězňů. V devadesátkách došlo k poměrně významnému nárůstů kriminality i propuštění, a tak kolotoč ulice – vězení – ulice dalo v život i vězeňské módní hity.
Smysl hledej v chudobě
Třetím, ale jistě ne posledním významem, je ekonomická otázka. Vracíme se tak zpět do let čtyřicátých. Údajně jde pouze o pragmatický přístup rodičů, kteří svým pubertálním ratolestem nakoupí o nějaké to číslo vetší kalhoty, protože stejně do nich brzy dorostou. Známe z dětství, ne? Šetrnost tak mohla vytvořit módní trend, na kterém vydělává nejedna oděvní firma.
Ať je důvod takový nebo makový, tak přenos gangsta módy do českých reálií je dost úsměvný. Ale hiphop a rap komunita je přeci plná pozérů, a to si střílím do vlastních řad. Popotáhnu kalhoty a jdu si koupit nový pásek. Od čeho jsou v kalhotách poutka, ne?