Kalhoty na půl zadku jsou symbol

od | 29 srpna, 2020 | blog

Vzpomínáš na devadesátky, kdy bylo možné i v českých ulicích potkávat týpky s kalhotama na půl žerdi? Hele, ono se to začíná asi vracet. Jako fanoušek gangsta rapu a hiphopu jsem v tom jel také. Ano, prapůvod je ve „Státech“. Význam jsem neřešil, ale možná jsem měl, protože v našich reáliích to je víceméně komické. No, posuď sám.

„No Sagging“ vyhláška v USA /ABC/

Historie povislých kalhot

Zmínil jsem devadesátky minulého století, že? Ale historie je podstatně starší. Historik Luis Alvarez uvádí, že již ve 30. a 40. letech 20. století v USA byly pytlovité obleky i kalhoty výrazem chudoby, protože si lidé chudších vrstev nemohli dovolit padnoucí obleky na míru. Není překvapením, že nejvíce „zasaženou“ komunitou byla latino a černošské komunity. Stačí se podívat na nějaký film zachycující toto období, kde je zřejmé, že si tento trend vzaly především umělci za své.

Devadesátky na půl žerdi

Když se vrátíme k devadesátkám, tak symbolika kalhot do půli zadnice může být více. A všechno dávají smysl, tak si to přeber. Společným znakem je původ v černošské komunitě.

…dokonce jako téma kampaně! (Robert Mecea/AP)

Věznice dbá na bezpečnost

Stejně jako v tuzemsku, tak ani v USA nemohou věznit nosit do kalhot opasek. Jde o preventivní opatření proti sebevraždám oběšením nebo vraždám ostatních spoluvězňů. Pokud tak odsouzený nastoupil do věznice, vyfasoval erární kalhoty v několika kusech, které střídal. Ne všem odsouzeným vězeňská strava ne úplně sedne, takže není divu, že nějaké to kilo ztratí a tím i pár centimetrů v pase. Absence pásku nebo kšandu má pak za příčinu povislé kalhoty.

Symbol dostupnosti

Ve věznici ještě zůstaneme. Tenhle význam si asi již slyšel, je toho plný internet. Popuštěné kalhoty u vězňů značí/ly sexuální přístupnost. Dokonce se dle pozice – propadnutí kalhot dá poznat, jak moc přístupný je.

Do ulic amerických měst a posléze do komunity gangstamanů se tato „móda“ dostala právě od propuštěných vězňů. V devadesátkách došlo k poměrně významnému nárůstů kriminality i propuštění, a tak kolotoč ulice – vězení – ulice dalo v život i vězeňské módní hity.

Smysl hledej v chudobě

Třetím, ale jistě ne posledním významem, je ekonomická otázka. Vracíme se tak zpět do let čtyřicátých. Údajně jde pouze o pragmatický přístup rodičů, kteří svým pubertálním ratolestem nakoupí o nějaké to číslo vetší kalhoty, protože stejně do nich brzy dorostou. Známe z dětství, ne? Šetrnost tak mohla vytvořit módní trend, na kterém vydělává nejedna oděvní firma.

Ať je důvod takový nebo makový, tak přenos gangsta módy do českých reálií je dost úsměvný. Ale hiphop a rap komunita je přeci plná pozérů, a to si střílím do vlastních řad. Popotáhnu kalhoty a jdu si koupit nový pásek. Od čeho jsou v kalhotách poutka, ne?

Další články v kategorii

Interview v ponožkách

Interview v ponožkách

Co se týká módního byznysu, tak ponožkový byznys určitě patří v tuzemsku k nejživějším. Ponožky se v posledních letech staly něčím, kde jsou lidé nejodvážnější a „rozbíjí“ zažité stereotypy oblékání, kdy se ponožky schovávaly pod nohavice a z bot vyčuhovaly minimálně....

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Poměrně často, když jsem si pořídil na náročné výlety nebo rybaření oblečení od některé z zavedených outdoorových značek, tak jsem řešil dost nedostatků, které se  na výpravách projevily v tu nejnevhodnější chvíli. Buď mi omezily komfort, který jsem za své peníze...