Kousek Banksyho v Praze

od | 13 června, 2020 | tipy

Pokud nejsi úplný kulturní ignorant, tak víš, že se v pražském Mánesu můžeš zajít podívat na díla od streetového mága Banksyho. To si nechceš nechat ujít, navíc, když kolem celé té parády strhl docela slušný cvrkot.

Kdy a kde

Do diáře si dej, že až do 27/9/2020 můžeš vidět v Mánesu šedesátku děl nejznámějšího světového sprejera. To, že polovina exponátů jsou pouze reprodukce, je hitem diskusí na sociálních sítích. Oficiálně se výstava jmenuje Svět podle Banksyho/The World of Banksy.

Reprodukce není fejk

Hned u vchodu je trefně umístěno „jeho“ dílo nesoucí vzkaz „Autorská práva jsou pro lůzry“. Mazané. Může to vyvolat dojem, že jde o jeho autorskou výstavu, ve které má prsty. Jde ale o to, že Banksy obecně nedělá nic obvykle, a to platí i v (ne)organizování svých oficiálních výstav. O to více je zajímavé, že na „svém“ webu prezentuje i fejkové výstavy pod jeho jménem a…Praha zde nefiguruje!

Kde se exponáty vzaly

Originální díla zde k vidění jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek a doplněny o autentické repliky. Autory jsou studenti pražské Akademie výtvarných umění. Koho zajímá poměrně ucelený soubor jeho tvorby, tak si do Mánesa najde cestu i a za cenu 340,- Kč.

Banksy Tě oblékne

https://www.thebanksyshop.co.uk/

Asi Tě nepřekvapí, že se Banksyho tvorba promítá i do oblékání, a tak se do jeho děl můžeš i obléci. Jestli ofiko nebo na tom někdo jen parazituje, to není náš byznys. Banksy jistě moc dobře ví, co se kolem jeho tvorby děje a jak nakládat s autorskými právy.

Právě tajemství kolem přízraku Banksy je nejlepší pozvánkou na právě probíhající výstavu.

Další články v kategorii

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Poměrně často, když jsem si pořídil na náročné výlety nebo rybaření oblečení od některé z zavedených outdoorových značek, tak jsem řešil dost nedostatků, které se  na výpravách projevily v tu nejnevhodnější chvíli. Buď mi omezily komfort, který jsem za své peníze...

Vulgarita jako značka

Vulgarita jako značka

Nosit hrdě na prsou přisprostlé až vulgární výrazy asi nikdy nevyjde z módy. Provokovat bylo vždy součástí módních trendů.  Když jsem na sklonku devadesátek poprvé oblékl tričko s odvážným F@CK, tak jsem si užíval pocit jedinečnosti, provokativnosti, ale i toho, že...