Pod bodem mrazu se cítit jako v pokojíčku

od | 13 února, 2023 | blog, tipy

Chce se mi napsat „Rybaření is the new black“. Mezi mými vrstevníky je to poměrně rozšířený koníček, a to i teď v zimě. Šílenci? Kdepak, neexistuje špatné počasí na ryby, pouze špatně oblečený rybář. Takže nic nepodcenit. Dali jsme na doporučení a k dispozici vyzkoušet špičkové zimní oblečení od kalifornské značky Marmot, která umí obléci i do těch nejnáročnějších podmínek. Jak se nám osvědčila kombinace péřové bundy a funkční mikiny v praxi? A je oblečení od Marmotu vhodné právě i pro nás rybáře? Pojďme na to mrknout.

Značku Marmot (česky „svišť“) znají hlavně skialpinisté, vyznavači vysokohorské turistiky a také šílenci z náročných expedic. Marmot byl založen v roce 1974 dvěma studenty z Kalifornské univerzity. Nejdříve vyrobili spacák s péřovou bundou a následně se rozhodli skombinovat se zkušeností horských vůdců i horolezců a začali oblečení zdokonalovat tak, aby vyhovovalo i těm nejnáročnějším zákazníkům a podmínkám ve kterých lozí.

Nepromokavá péřovka Shadow Jacket dýchá

Zvolil jsem konkrétně bundu s názvem Shadow Jacket, která už na první pohled signalizuje, že by to mohlo být pro zimní rybaření to pravé. Bunda je totiž péřová, ale navíc je také nepromokavá a podle udaných hodnot umí i dostatečně „dýchat“ (jinak řečeno odvádět pot). Předně musím říct, že je třeba u této značky volit menší velikost, než je člověk zvyklý. Obecně mám veškeré oblečení v rozměru L, ale v tomto případě je to M a sedí mi perfektně.

Už první oblečení bundy na tělo mě příjemně překvapilo. Bunda výborně sedí a dává dokonce i hodně prostoru pro pohyb. Vnější materiál působí odolně, není to žádný snadno roztrhnutelný „papírek“. Zipy jsou robustní a nemají žádnou tendenci se ani při rychlé manipulaci zakusovat se do látky, takže to zvládneš i v rukavicích. Navíc je zip krytý dostatečně širokou légou, která s k bundě připne pomocí čtyř suchých zipů Do bundy tak nemá šanci nafoukat ani zatékat zipem.

Boční vnější kapsy mají také krytý vstup légou a uvnitř navíc jemný flís, který je příjemný pro zahřátí zkřehlých rukou. Dále je bunda z vnější strany osazená ještě vnější náprsní kapsou a další kapsičkou na rukávu. Bundu je možné „otevřít“ v případě vyšších teplot, nebo náročnější fyzické aktivity pomocí zipů v podpaží (otvor 36 cm dlouhý) na obou stranách a tím větrat. Ve spodní části bunda umožňuje její stažení kolem těla tak, aby vám pod ni nefoukalo. Rukávy lze na jejich koncích rovněž stáhnout, a to díky prakticky velkým suchým zipům.

Velmi dobré je na bundě Marmot Shadow Jacket také řešení kapuce, která je mírně zateplená a odepínatelná od bundy pomocí zipu. Kapuci je možné stáhnout a zafixovat v oblasti kolem krku i na týlu hlavy, takže je skvěle tvarovatelná přesně podle momentální potřeby. Kapuce má nad čelem dostatečný přesah, aby vám nesněžilo, nebo dokonce nepršelo do očí.

Když si bundu prohlédneme z vnitřní strany, všimneme si příjemného mikroflísu v oblasti krku, brady a ramen. Uvnitř je náprsní kapsa na zip (ideální na uložení rybářských dokladů, mobilu, klíčů od vozu apod.) a navíc i velmi prostorná síťová kapsa, do které se báječně vejde čepice, nákrčník, nebo třeba rukavice. Tahle bunda je fakt praktická, překvapivě pohodlná, výborně hřeje, nepropustí ani kapku vody a dýchá také výborně, jak jsem si prověřil na čtyřech loveckých výpravách v teplotách od plus tří do mínus sedmi stupňů. Těžko bych hledal výrazný funkční nedostatek. Někdy se nevydaří moc design, ale moderní střih v šedozelené barvě, mi k rybařině geniálně pasuje. Cena je někde kolem 6 000 korun, což je cena za kvalitní funkční zimní bundu odpovídající. Nekupujeme si takovou ale každý rok. Lovit ryby v mrazech v teple, suchu a maximálním pohodlí chce asi většina rybářských nadšenců.

Pružná funkční mikina Olden Polartec

Pod bundou nosím konkrétně mikinu také od Marmotu, a to model Olden Polartec. Mikina pomáhá udržet tělesnou teplotu a co je důležité, je výborně flexibilní a odvádí vlhkost od těla směrem k bundě. OldenPolartec je mikina poměrně jednoduchého střihu, nabízí dvě klasické vnější boční kapsy na zip a dvě vnitřní pružné kapsy bez zipu.

Hlavní zip mikiny je velmi kvalitní, pracuje rychle, bez zakusování se do látky a je krytý vnitřní légou proti průniku chladu zipem. Na vrchu tzn. u brady je zip krytý ohybem látky proti zákusu do kůže, nebo vousů při rychlém zapnutí. Rukávy mají otvory na palce, díky kterým jsou ruce chráněné proti zimě, a navíc se bunda snáze navléká na mikinu bez nějakých shrnutých rukávů mikiny. Marmot Olden Polartec má ploché švy, které vydrží dlouhé namáhání a navíc pod bundou netlačí. Tahle mikina je úžasně pohodlná, pružná, zevnitř příjemná díky jemnému flísu a v kombinaci s bundou Shadow Jacket mi funguje bezvadně. Tento výborný kus oblečení je možné pořídit od 2 100 korun, což pokládám v případě kvalitně fungující mikiny za adekvátní.

Více o produktech Marmot ZDE

Další články v kategorii

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Bunda od Faramuga je lázní pro outdoorové nadšence

Poměrně často, když jsem si pořídil na náročné výlety nebo rybaření oblečení od některé z zavedených outdoorových značek, tak jsem řešil dost nedostatků, které se  na výpravách projevily v tu nejnevhodnější chvíli. Buď mi omezily komfort, který jsem za své peníze...

Vulgarita jako značka

Vulgarita jako značka

Nosit hrdě na prsou přisprostlé až vulgární výrazy asi nikdy nevyjde z módy. Provokovat bylo vždy součástí módních trendů.  Když jsem na sklonku devadesátek poprvé oblékl tričko s odvážným F@CK, tak jsem si užíval pocit jedinečnosti, provokativnosti, ale i toho, že...